Najnowsze Artykuły

Metalowe Soczewki


Opublikowany dnia: 2020-01-26
Przeczytano: 789
Autor: Barbarella
Opublikowany w kategorii: Nowości technologiczne
Metalowe Soczewki

Cienkie, płaskie metalowe soczewki

mogą zastąpić nieporęczne szkło do manipulowania światłem.

W miarę jak telefony, komputery i inne urządzenia elektroniczne stawały się coraz mniejsze, ich elementy optyczne uparcie nie chciały się kurczyć.

W szczególności, trudno jest wykonać malutkie soczewki przy użyciu tradycyjnych technik wycinania i wyginania szkła, a elementy w szklanej soczewce często muszą być ułożone w stosy, aby właściwie skupić światło. Inżynierowie odkryli ostatnio, że wiele z fizyki kryje się za dużo mniejszymi, lżejszymi alternatywami, znanymi jako metalowe soczewki.

Soczewki te mogą pozwolić na

większą miniaturyzację mikroskopów i innych narzędzi laboratoryjnych,

a także produktów konsumenckich, takich jak aparaty fotograficzne, zestawy słuchawkowe do wirtualnej rzeczywistości i czujniki optyczne do obsługi przedmiotów.

Soczewka metalowa składa się z płaskiej powierzchni, cieńszej od mikrona, pokrytej szeregiem obiektów nanoskalowych. Gdy światło padające na te elementy uderza w nie, zmienia się wiele jego właściwości, w tym jego polaryzacja, natężenie, faza i kierunek rozchodzenia się.

Badacze mogą precyzyjnie pozycjonować obiekty w nanoskali, aby zapewnić, że światło wychodzące z soczewek ma wybrane właściwości. Co więcej, soczewki są tak cienkie, że kilka z nich może przylegać do siebie bez znacznego zwiększenia rozmiaru.

Naukowcy zaprezentowali urządzenia optyczne, takie jak spektrometry i polarymetry wykonane ze stosów tych płaskich powierzchni.

W zeszłym roku naukowcy rozwiązali problem zwany aberracją chromatyczną. Gdy białe światło przechodzi przez typową soczewkę, promienie o różnych długościach fal odchylają się pod różnymi kątami, a zatem ogniskują się w różnych odległościach od soczewki; aby naprawić ten efekt, dziś inżynierowie muszą nakładać soczewki w drobiazgowy sposób.

Teraz pojedyncza soczewka może skupić wszystkie długości fal białego światła w tym samym miejscu. Oprócz tworzenia tego „achromatycznego” metalu, naukowcy opracowali metalowe soczewki, które korygują inne aberracje, takie jak astygmatyzm, powodujący zniekształcenie obrazu i rozmycie.

Na razie jednak wydatki są nadal wysokie, ponieważ trudno jest precyzyjnie umieścić elementy nanoskalowe na układzie scalonym w skali centymetrowej. Inne ograniczenia również wymagają uwzględnienia. Do tej pory metalowe soczewki nie przepuszczają światła tak skutecznie, jak tradycyjne soczewki, co ma istotne znaczenie w takich zastosowaniach, jak obrazowanie pełnokolorowe.

Ponadto są one zbyt małe, aby uchwycić dużą ilość światła, co oznacza, że przynajmniej na razie nie nadają się do robienia wysokiej jakości zdjęć.

Biografia Autora

Ten użytkownik nie przesłał jeszcze swojej biografii

Komentarze do artykułu
Podobne artykuły
Przeszukaj Fora
Najnowsze zajawki na Forum
Autor Ostatnia odpowiedź Tytuł Posty
Autor Ostatnia odpowiedź Tytuł Posty
Najpopularniejsze Artykuły
Szukaj Artykułu
Kategorie Artykułów
0 Domowy biznes 0 Etyka 0 Kariera 0 Mały biznes 0 Marketing 0 Networking 0 Obsługa klienta 0 Przedsiębiorcy 0 Public Relations 0 Sprzedaż 0 Zarządzanie
0 Aukcje 0 Bezpieczeństwo 0 Blogowanie 0 Domeny 0 E-commerce 0 Ebooki 0 Email Marketing 0 Facebook 0 Fora 0 Generowanie ruchu 0 Google 0 Hosting stron 0 Internet Marketing 0 Podkasty 0 Programy partnerskie 0 Projektowanie stron 0 Promocja strony 0 RSS 0 SEO 0 Spam
0 Architektura krajobrazu 0 Bezpieczeństwo w domu 0 Ciąża 0 Dzieci 0 Hobby 0 Majsterkowanie 0 Mój Ogród 0 Opieka rodzicielska 0 Projektowanie wnętrz 0 Wakacje 0 Zwierzęta
0 Duchy i zjawy 0 Historia stworzenia 0 Literatura 0 Magia 0 Okultyzm 0 Przepowiednie 0 Religie 0 Wierzenia
0 Fundusze inwestycyjne 0 Inwestycje 0 Kredyty 0 Leasingi 0 Nieruchomości 0 Podatki 0 Pożyczki 0 Ubezpieczenia
0 Stare cywilizacje
0 Bezpieczeństwo informacji 0 Gry 0 Hakowanie 0 Kryminalistyka komputerowa 0 Laptopy 0 Odzyskiwanie danych 0 Oprogramowanie 0 Sieci komputerowe 0 Urządzenia komputerowe 1 Urządzenia przenośne
0 Biżuteria 0 Buty 0 Odzież 0 Światowe trendy
0 Drony 0 Medycyna nowoczesna 0 Roboty 0 Techologie 3D
0 Elektroniki użytkowej 0 Nowości filmowe 0 Produkty cyfrowe 0 Recenzje muzyki
0 Reklama na Bilbordach 0 Reklama na dworcach 0 Reklama na lotnisku 0 Reklama na telebimach 0 Reklama na uczelniach 0 Reklama w autobusach 0 Reklama w biurowcach 0 Reklama w galeriach handlowych 0 Reklama w komunikacji miejskiej 0 Reklama w Media Expert 0 Reklama w metrze 0 Reklama w paczkomatach 0 Reklama w PKP 1 Reklama w placówkach medycznych 1 Reklama w tramwajach
0 Najlepsze smartfony 0 Premiery i wydarzenia 0 Zabezpieczenia
0 Budowanie sylwetki 0 Choroby 0 Depresja 0 Dolegliwości kobiet 0 Lekarstwa 0 Medycyna alternatywna 0 Medytacja 0 Odżywianie 0 Piękno 0 Problemy męskie 1 Rak 0 Skażenie 0 Sny 0 Stomatologia 0 Suplementy 0 Trądzik 0 Utrata masy ciała 0 Yoga
0 UFO
Najnowsze Posty Bloga
Przeszukaj Blog
Odzyskiwanie danych
Odzyskiwanie danych
Odzyskiwanie danych z macierzy
Odzyskiwanie danych z macierzy
Odzyskiwanie danych z telefonów
Odzyskiwanie danych z telefonów
Odzyskiwanie danych z kart Flash
Odzyskiwanie danych z kart Flash
Odzyskiwanie danych z dysków SSD
Odzyskiwanie danych z dysków SSD
Informatyka śledcza
Informatyka śledcza
Polecani Autorzy Artykułów
Autor:  Barbarella
Dołączył:  2013-02-24
Artykuły:  0
Autor:  Liqido
Dołączył:  2019-10-23
Artykuły:  0
Autor:  Dawidof
Dołączył:  2019-10-23
Artykuły:  1
Autor:  Mink2014
Dołączył:  2019-10-23
Artykuły:  0
Autor:  Anita
Dołączył:  2019-12-28
Artykuły:  0
Polecane Posty Bloga
Polecane Artykuły
Archiwum Bloga